Warsztat Parkieciarza - cz. 3

W poprzednich dwóch odcinkach wyposażyliśmy już firmę parkieciarską we właściwy ubiór ochronny, akcesoria chroniące zdrowie i ułatwiające pracę. Dobraliśmy także przyrządy służące do oceny podłoża, jego jakości i wilgotności oraz wskazaliśmy dzięki czemu można uzyskać optymalne warunki by ułożona posadzka drewniana nie budziła zastrzeżeń inwestora a firmie parkieciarskiej uniknąć ewentualnych reklamacji. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się skompletowaniem w naszym warsztacie maszyn i narzędzi służących do przygotowania podłoża, na którym będzie można zamontować nową posadzkę drewnianą.

By coś zbudować najpierw musimy coś zburzyć. Ten truizm doskonale charakteryzuje firmy posadzkarskie, które przystępując do prac związanych z położeniem posadzki najczęściej spotykają się z już wykonanym podłożem i istniejącą posadzką, którą mają zastąpić nową. W przypadku większych powierzchni zerwanie starej posadzki odbywać się musi przy użyciu urządzeń mechanicznych zwanych zrywaczami lub stripperami. Najmniejsze z nich Power-Stripper i Compact Stripper służą do zrywania pozostałości na małych powierzchni np. w lokalach mieszkalnych, przy ścianach lub na schodach. Oczywiście można je także wykorzystywać na większych powierzchniach choć praca będzie trwała dłużej i będzie wymagała znacznego wysiłku operatora.
Natomiast do pracy na dużych powierzchniach stosuje się maszyny posiadające własny napęd (Master–Mobil, Strato–Mobil, Ride–On–Mobil) dzięki czemu praca z nimi nie wymaga wysiłku fizycznego. Różne rodzajów ostrzy radzą sobie w zasadzie ze wszystkimi starymi posadzkami od drewnianych począwszy, poprzez gumę, linoleum, PCV, a na sztucznych żywicach i resztkach tynków, zapraw kończąc. Te zrywacze idealnie się sprawdzają w halach przemysłowych, sportowych lub obiektach handlowych, salach bankietowych, holach. Oczywiście nieduży zakład parkieciarski powinien ograniczyć się do posiadania w swoim warsztacie małego strippera, natomiast w przypadku zrywania np. parkietu w hali sportowej, mieć możliwość wypożyczenia takiego urządzenia.


Compact Stripper Power Stripper Cosmo Stripper Master Mobil


Dobry duży zrywacz (stripper) powinien się charakteryzować:

 • własnym napędem i zasilaniem 230 V (by pracować cicho i bez wydzielania szkodliwych spalin)
 • dużą wydajnością zrywania (od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kw. na godz.)
 • mimo dużego ciężaru własnego łatwością w transporcie (np. poprzez modułową budowę i możliwość montowania dodatkowych obciążników, wymiarami pozwalającymi na transport windą osobową)
 • możliwością zastosowania różnych ostrzy i dodatkowych akcesoriów

Pomocnymi przy niszczeniu starych powierzchni są także frezarki, śrutownice i maszyny szlifujące typu BS 250 oraz BG 250–2. Zadaniem tych pierwszych jest usuwanie starych powłok, frezowanie, czyszczenie powierzchni i nadanie jej szorstkości tak potrzebnej przy nakładaniu klejów lub innych mas łączących.
W śrutownicach elementem pracującym jest specjalne ścierniwo o granulacji od 0,85 do 1,7 mm. Wydajność śrutownic uzależnia rodzaj powierzchni i głębokość obróbki. Szczególnie warte polecenia są śrutownice z możliwością kształtowania szerokości pracy
Frezerki podłogowe (np. TR 215 lub CT 200, CT 250) charakteryzują się płynną regulacją wysokości frezowania, możliwością podłączenia odkurzacza przemysłowego (ograniczenie pylenia), wydajnością frezowania od 10 do 70 m2/godz. w zależności od szerokości i głębokości frezu.
Najczęściej stosowane szerokości robocze to: 200 mm, 250 mm i 320 mm. Wspomagające znaczenie mają frezarki ręczne typu HF 125, HF 150 lub HF 240. Służą one do obrabiania miejsc trudno dostępnych.


Szlifierka RGP 3 DIA Frezarka HF 125 Frezarka HF 240


Frezarka TR 215 Bębny z lamelami Frezarka CT 250 Śrutownica model 200


Maszyna szlifująca BS 250Nowością, która aktualnie budzi bardzo duże zainteresowanie środowiska posadzkarzy - parkieciarzy jest maszyna szlifująca BS 250.Ta nieduża, poręczna maszyna, dzięki trzem rodzajom diamentowych nakładek szlifujących do różnej twardości betonu oraz szczególnie agresywnej tarczce frezującej z kółkami gwiazdkowymi potrafi zeszlifować wszelkie nierówności, usunie reszki klejów, przy tym można nią dojechać na odległość 2 cm od ściany. BS 250 posiada regulowaną głębokość szlifowania, jest bardzo prosty w obsłudze, nie wykazuje wibracji i posiada bardzo wydajny system odpylania bardzo dobrze współpracujący z odkurzaczem JANVAC.

Szczególne znaczenie w pracach posadzkarskich spełnia maszyna jednotarczowa.
Jej zastosowalność jest nie do przecenienia.
Jest to podstawowa maszyna każdej firmy posadzkarskiej. Wyposażona w odpowiednie tarcze i akcesoria może: zdzierać resztki klejów, tynków, szlifować jastrychy zwykłe i anhydrydowe, masy szpachlowe, polerować posadzki i je doczyszczać (jako szorowarka). Ze względu na wielofunkcyjność, w tym odcinku ocenimy jej funkcje tylko pod kątem przygotowania podłoża. Maszyny jednotarczowe dostarczają na rynek różni producenci.Czym winna charakteryzować się dobra „jednotarczówka” dla posadzkarza?

 • przekładnią z kołami zębatymi (przekładnia pasowa jest mniej wytrzymała i może nie wytrzymać ekstremalnych warunków pracy oraz ciężkich tarcz z nakładkami lub kamieniami do zdzierania)
 • mocą 1 500 – 2 000 W
 • szerokością pracy 375 – 410 mm
 • obrotami na poziomie 140 – 180 / min.
 • możliwością zamontowania systemu odsysania
 • wagą około 50 kg – pozwalającą z jednej strony na stabilność pracy, a z drugiej stwarzającą możliwość łatwego transportu
 • metalowym korpusem, odpornym na ewentualne uderzenia


Maszyny jednotarczowe Talerze, tarcze szlifujące


Podstawowymi tarczami stosowanymi przy jednotarczówkach są: uniwersalne, filcowe, względnie talerze nośne.
Pozwalają one na zamocowanie papierów ściernych, siatek i mat szlifujących, padów.
Do bardziej ekstremalnych prac używamy tarcz z kamieniami wymiennymi, metalowych tarcz ściernych z rozsianymi hartowanymi odłamkami (o różnych ziarnistościach), tarcz zdzierających, frezujących, względnie tarcz z elementami diamentowymi lub frezami pokrytymi powłoką tytanową. Obecnie coraz popularniejsze stają się jednotarczówki ze zmienną i płynną regulacją obrotów w zakresie 0 – 500/min.
Możliwość wyboru szybkości pozwala zoptymalizować pracę, dobrać obroty do rodzaju wykonywanej czynności i używanych tarcz. Przedstawicielami tego rodzaju maszyn są: RTA–500 (producent: Kűnzle & Tasin), MAMBO (producent: Wolf), E–155-500 i Speedtronic (producent: Columbus).
Furorę na rynku zaczynają robić trójtarczowe maszyny do szlifowania. Ten rodzaj maszyn reprezentują: TRIO oraz TRI–VARO.
O ile TRIO nadaje się doskonale do szlifowania końcowego w ramach przygotowania podłoża oraz prac parkieciarskich, to spectrum działania TRI–VARO jest jeszcze większe. Maszyna ta, w zależności od zastosowanych tarcz i materiałów eksploatacyjnych, może usuwać resztki klejów i starych mas szpachlowych, likwidować uskoki, szlifować beton i jastrych, wykonać szlif międzywarstwowy i końcowy w pracach parkieciarskich.
TRI–VARO posiada płynną regulację obrotów w zakresie od 300 do 1440 na minutę. Bardzo łatwo można ją złożyć, przez co i jej transport nie nastręcza kłopotów. Parkieciarzom można szczególnie polecić typ 430. Ze względu na mobilność, funkcje szlifowania podłoża doskonale sprawdza się także przy szlifowaniu parkietów oraz gotowych podłóg drewnianych. Większe z rodziny TRI-VARO przeznaczone są do ciężkich prac na podłożach stąd dla specjalistycznej firmy parkieciarskiej są mniej użyteczne.


Tri-Varo 430 Tri-Varo 500


Prace polegające na przygotowaniu podłoża oraz układaniu posadzek powodują powstawanie pyłów budowlanych szczególnie szkodliwych dla zdrowia. Poza tym struktura pyłów sprawia, że ich usuwanie w trakcie pracy wymaga zastosowania specjalnego systemu odsysania i pochłaniania.
Urządzeniami służącymi do odsysania pyłów są specjalne odkurzacze przemysłowe, które mogą być wykorzystywane także do punktowego zbierania pyłów, np. przy frezarkach jak i usuwania pyłów drzewnych. Odkurzacze JANVAC, RONDA, DUSTCONTROL w czasie przeprowadzonych testów w zakresie odsysania dowiodły bardzo wysokiej wydajności filtrów, bo pochłaniały 99,999% pyłów o powierzchni większej niż 0,3 mikrometra. Silniki wysokiej mocy 1200 W lub 3 000 W (w modelu Janvac 4000) umożliwiają skuteczne odsysanie, a samoczyszczący filtr kanałowy powlekany teflonem gwarantuje wysoki przepływ powietrza. Maszyny mają oczywiście bardzo zwrotny system jezdny i mogą być podłączone do różnych maszyn np. jednotarczowych, frezarek, szlifierek.


System Multivac z odkurzaczem Odkurzacz Janvac 3200 Dustcontrol


Maksymalne dokładne oczyszczenie obrabianej powierzchni jest możliwe tylko poprzez zastosowanie powyższego systemu odsysania, w którym kluczową rolę spełnia jeden z wyżej wymienionych odkurzaczy (lub podobny). Niestety bardzo często używa się jeszcze do tych prac zwykłych odkurzaczy sucho – mokro, nie posiadających odpowiedniego rodzaju filtrów.

Właściwe przygotowanie mas szpachlowych, jastrychów, zapraw klejowych czy też żywic epoksydowych wymaga wymieszania - aby uzyskać dobry efekt należy użyć dobrego mieszadła.
Przy dużych pracach lub większych ilościach wymagających wymieszania stosuje się mieszacze ze stojakiem lub stacje mieszalnicze, w skład których wchodzi stojak - wózek, pojemnik ze spustem (30 – 60 l) oraz mieszacz. Mieszanie mniejszych ilości masy możliwe jest w oparciu o sam mieszacz zaopatrzony w odpowiednie mieszadło i pojemnik.

Profesjonalne mieszacze charakteryzują się:

 • dużą mocą 950 – 1500 W
 • ergonomicznym uchwytem z bezpiecznym wyłącznikiem prądu
 • płynną regulacją obrotów, lub systemem dwu -biegowym
 • szybkością do 700 obr./ min.
 • możliwością stosowania różnych mieszadeł
 • wagą nie przekraczającą 7 kg
 • przystosowaniem do montowania na statywie

Występują także mieszacze podwójne. Są one wyposażone w dwa mieszadła obracające się w przeciwnych kierunkach. Dzięki możliwości zmiany kierunku obracania mieszadeł, ciężkie materiały są dokładnie wymieszane, a materiały płynne się nie rozpryskują. Ten rodzaj mieszacza idealnie nadaje się do mieszania tynku, betonu, mas cementowych oraz żywic. Poleca się go także do mas trudno mieszających się oraz materiałów szybkowiążących.


Mieszacz CX 10 Mieszacz podwójny Stacja mieszalnicza Mieszacz ze stojakiem


Na zakończenie słów kilka jeszcze na temat akcesoriów do obróbki podłoża. Najczęściej są to szpachelki do nakładania kleju, wyrównywania wysokości, rakle oraz kielnie, skrobaki, wałki odpowietrzające, wałki do nanoszenia powłok.
Cechą wspólną tych narzędzi musi być ich wysoka jakość, precyzyjne wykonanie. Ważnym jest także, by np. przy raklach była możliwość regulacji głębokości zębów, a przy szpachelkach możliwość wymieniania wkładów ząbkowych.
Skrobaków używamy do usuwania resztek klejów. Są one uzupełnieniem mechanicznych zrywaczy w miejscach trudno dostępnych.


Rakla Wymienna szpachelka do kleju Skrobak ręczny Skrobak podłogowy


Reasumując – po to by przygotować podłoże pod przyszłą (nową) posadzkę drewnianą warsztat parkieciarza powinien posiadać:

 • stripper (ręczny zrywacz)
 • maszynę szlifującą typu BS 250 lub frezarkę TR 215
 • maszynę jednotarczową o mocy min. 1500 W z zestawem tarcz
 • maszynę trójtarczową do szlifowania typu Tri Varo lub Trio
 • odkurzacz przemysłowy z systemem odsysania
 • mieszacz i ew. stację mieszalniczą
 • skrobaki, rakle, szpachelki, kielnie, wałki odpowietrzające, buty z kolcami

Andrzej Walentynowicz


[ Powrót na górę strony ]