Montaż wykładzin dywanowych

Cięcie tekstylnych wykładzin podłogowych.

Czynnością bez której się nie obejdziemy przy montażu wykładzin dywanowych jest przycinanie. Ze względu na dwuwarstwową w przeważającej części strukturę wykładziny tekstylnej (choć występują także jednorodne) stosować musimy inny sposób cięcia niż to ma miejsce w przypadku wykładzin PCV i linoleum. Spodnia warstwa wykładziny jest najczęściej wykonana z pianki, gumy lub juty.Wszystkie urządzenia tnące muszą jednocześnie bardzo precyzyjnie przeciąć równocześnie podłoże i warstwę użytkową. Ta w wielu przypadkach może posiadać gęste ale i wysokie runo co sprawia przy cięciu dodatkowe utrudnienie. Łatwiejsze technicznie jest cięcie wykładzin igłowych co nie oznacza, że możemy pozwolić sobie na mniejszą precyzję cięcia.

Nóż pchany z dolną prowadnicą Nóż pchany do wykładzin dywanowych Przycinak do tkanych podłóg dywanowych
Przycinak dywanowy Tapicut Przycinak pasów z regulacją

Wybór noża zależy od rodzaju materiału. Tak np przycinak do tkanych podłóg dywanowych i juty posiada możliwość regulacji szyny prowadzącej odpowiednio do grubości wykładzin. W tym przycinaku występują dwa oddzielne ostrza do cięcia lewej lub prawej linii.

Przycinak akrylowy Nóż do cięcia przy ścianie

Stosunkowo nowym rozwiązaniem stosowanym przy cięciu podwójnym jest przycinak akrylowy. Dzięki przezroczystej obudowie bardzo dobrze widać wykonywaną aktualnie czynność, a spoina jest wykonywana dokładnie.


Nóż Format 2 Maszyna Minischnitt
Maszyna do cięcia na pasy M312


Do cięcia pasów oraz dokładnego przycinania położonych wykładzin wzdłuż ściany stosuje się noże elektryczne tupu FORMAT 2. Natomiast wysoko wydajnymi urządzeniami do dokładnego cięcia na pasy są maszyny: MINISCHNITT i M312.
Oprócz noży i przycinaków do podstawowych narzędzi używanych przy montażu wykładzin tekstylnych (dywanowych) należą nożyce. Dostawcy narzędzi oferują bardzo duży ich wachlarz. Wybór najbardziej właściwych jest uzależniony nie tylko od osobistych upodobań montażysty, ale także i ciętej wykładziny.
Najpopularniejsze są nożyce typu „Miniket” o długości 22 cm z wygiętym uchwytem. Doskonale spisują się przy cięciu zakoli oraz w sąsiedztwie ściany. Uchwyt pokryty tworzywem sztucznym podnosi komfort pracy. Udoskonalona wersja tych nożyc posiada krótsze ostrze oraz jeszcze wygodniejszy uchwyt pokryty komfortową powłoką silikonową. Ostatnimi z tej rodziny są nożyce o długości 26 i 30 cm długości przeznaczone do cięcia dywanów.

Nożyce Miniket Nożyce
Nożyce dywanowe

Innym gatunkiem nożyc są „Finny”. Wykonane z nierdzewnej wysokogatunkowej stali bardzo ładnie się prezentują, są ergonomiczne, w zależności od przeznaczenia różnią się budową ostrza tnącego – dla ułatwienia uchwyty posiadają różną kolorystykę.

Nożyce dywanowe Finny Nożyce do tkanin Finny
Nożyce Swissor Nożyce Robuso-Elastic

Do narzędzi nowej generacji należy zaliczyć nożyce „Swissor” i „Robuso-Elastic”. Te pierwsze posiadają ostrza tnące pokryte warstwą tytanowo – azotową, które w przypadku zużycia możemy wymieniać. Zastosowany w nożycach mechanizm dźwigniowy powoduje zmniejszenie nakładu siły o 70%, a śruba regulacyjna pozwala zmieniać docisk ostrzy tnących. „Robusto – Elastic” przeznaczony jest do cięcia najbardziej gładkich materiałów. Drobne i bardzo precyzyjne ząbkowanie ostrzy zapobiega zsuwaniu się. Specjalna wewnętrzna sprężyna zapewnia lekkie cięcie.

Przycinak Tip TopSporym ułatwieniem w docinaniu wykładzin tekstylnych może być przycinak „TIP TOP”®, natomiast do wycinania wzorów i napisów (intarsji) doskonale sprawdzi się urządzenie pod nazwą CARPETTOME®.

Dzięki TIP TOP mamy możliwość perfekcyjnie dociąć wykładzinę tekstylną (także elastyczną) „na styk” przy pomocy opatentowanego systemu podwójnego cięcia. W tym urządzeniu wykorzystano nóż tnący na łożyskach kulkowych, który jest prowadzony wzdłuż szyny na podłodze. Uzyskuje się przez to absolutnie szczelną spoinę, która jest prawie niewidoczna. W komplecie dostarcza się wózek, za pomocą którego można się swobodnie przesuwać po podłodze w czasie pracy.
Najważniejsze zalety systemu TIP TOP to:
- możliwość ciecia od ściany do ściany,
- łatwość ciecia także grubych wykładzin,
- oszczędność czasu,
- duża precyzja cięcia.

Przy pomocy bardzo poręcznego urządzenia CARPETTOME można szybko i niezwykle dokładnie wykonać nawet najbardziej wymyślne intarsje, wzory i napisy. Dwa rodzaje ostrzy: długie lub krótkie stosujemy w zależności od grubości wykładziny. Te dłuższe możemy używać szczególnie wtedy, kiedy chcemy by taki sam wzór występował na kliku warstwach.

Do niewątpliwych zalet urządzenia należą: nieduże rozmiary i waga ułatwiające transport, łatwa obsługa oraz gwarancja wiernego i precyzyjnego wykonania wzorów. CARPETTOME w komplecie posiada ostrza zapasowe oraz specjalne urządzenie służące do wycinania kółek o średnicy od 1,8 do 117,6 cm.

Wycinarka wzorów Carpettome Wycinanie wzoru

Przy pomocy wycinarki wzorów można wykonywać przeróżne motywy w runie wykładziny. Szczególne właściwości użytkowe posiada wersja pneumatyczna tej wycinarki. Strumień powietrza wydmuchuje wycięte runo z obszaru pracy i schładza równocześnie ostrze. Wycinarka charakteryzuje się bardzo małymi wymiarami i wagą, wysoką wydajnościa przy niskich wibracjach oraz płynną regulacją obrotów od 0 do 12000/min.


Urządzenia i narzędzia do napinania

Napinanie wykładziny na oddzielnym podkładzie (zwanym naciągiem) jest stosowane od ponad 40 lat w USA i przede wszystkim w innych krajach anglosaskich. System ten zwany także amerykańskim zapewnia użytkownikowi komfort nieporównywalny z żadnym innym. Wykładzina jest napinana przy pomocy specjalnego sprzętu (narzędzi i napinaczy) na listwy (carpet gripper).
Używany podkład to kauczuk lub maty filcowe stanowiące mieszankę wełny, mikrofazy i syntetycznej włókniny. Zastosowanie podkładu sprawia, że pomieszczenie jest ocieplone i wyciszone, wzrasta także żywotność wykładziny o 30-40%.
Podstawowymi narzędziami w tej technice układania są napinacze.

Napinacz kolanowy DeLuxe Napinacz kolanowy Standard
Dwugłowy napinacz bezrurowyNapinacz kolanowy z jednej strony jest zakończony komfortowym skórzanym oparciem, standardowy posiada przestawną w pięciu pozycjach regulację wysokości zębów.
Napinacz dwugłowicowy posiada także regulowaną głębokość zębów, a oprócz tego niezwykle poręczną funkcję napinacza dźwigniowego i krawędziowego. Przestawne płytki znajdujące się w głowicy jak i dodatkowe wkłady dają się ustawić dla każdego rodzaju wykładziny dywanowej.
Wykładzina dywanowa, podobnie jak i PCV lub linoleum, często bywa łączona. Do łączenia tego typu wykładzin używa się specjalnego urządzenia do konfekcjonowania, które jest wyposażone we wbudowany element grzewczy, termostat z czteroma lub pięcioma stopniami grzania oraz płytę nośną pokrytą warstwą teflonu.

Urządzenie do konfekcjonowania Taśmy do konfekcjonowania


Taśmy do konfekcjonowania występują najczęściej w trzech jakościach. Pierwsza standardowa przeznaczona jest do pomieszczeń mieszkalnych i do standardowych tkanych wykładzin dywanowych.
Druga – pośrednia jakość, nadaje się do tkanych podłóg dywanowych na podłożu jutowym lub syntetycznym podwójnym.
Wreszcie jakość najwyższa taśm przeznaczona jest do bardzo mocno obciążonych spoin w obiektach przemysłowych.
Elementem, do którego montujemy wykładziny są listwy do napinania. W zależności od rodzaju listwy te występują w kilku standardach. Różnią się one między sobą wysokością gwoździ i sposobem zamocowania.
Przy tej technice wykorzystywane są także inne drobne narzędzia takie jak: dociski, dobijaki, młotki walce i rolki dociskowe.
Wykładziny napinane mają wiele zalet. Jedną z nich jest szybki montaż i demontaż nie niszczący drogiego w wykonaniu lub naprawie podłoża. System wykładzin amerykańskich jest szczególnie polecany do wykończenia podłóg w hotelach, restauracjach, eleganckich rezydencjach.

Obszywanie

MiniketDo obszywania wykładzin i dywanów w systemie overlock służą maszyny typu MINIKET®, MAXIKET®, a do lamowania taśmą MAXIBAND®.


Miniket to wszechstronna maszyna służąca do obszywania wykładzin dywanowych, dywanów i listew cokołowych.
Ta poręczna maszyna z nowoczesną technologią stwarza wiele możliwości i jest bardzo przydatna w sklepach oferujących sprzedaż wykładzin jak i dla firm je instalujących.
Maszyna potrafi obszywać również dywany z wysokim runem o podłożu lateksowo – jutowym. Ważne jest i to, że pozostałości wykładziny po ułożeniu można przeznaczyć na np. komplety łazienkowe lub listwy cokołowe.
W wersji standardowej maszyna posiada: elektroniczną regulację prędkości, wbudowany licznik i oświetlenie oraz możliwość montażu na stole roboczym lub ze specjalnym przedłużonym uchwytem do wygodnego prowadzenia maszyny po podłodze.
Miniket potrafi obszyć ok.200 mb wykładziny w czasie godziny. Wersja handlowa jest dostarczana w poręcznej skrzynce.

Maszyna do lamowania Maxiband Maszyna do obszywania Maxiket Economy
Maszyna do obszywania Maxiket High Speed

Maxiband jest maszyną przeznaczoną do lamowania wykładzin do grubości 20 mm. Może być wykorzystywany do szycia przemysłowego np. skóry lub tapicerki. Posiada wydajność lamowania do 3,5 mb/min. Do lamowania służy specjalna taśma dostępna standardowo w 16 kolorach.
Maxikety są przemysłowymi maszynami do obszywania. Montowane na specjalnych stołach charakteryzują się możliwością szybkiego przestawiania ściegu oraz elektromagnetycznym podnoszeniem stopki. Maxiket Ekonomy obszyje 450 mb w ciągu godziny a High – speed nawet 700 mb.

Dywanowe wykładziny podłogowe w wielu obiektach są nie do zastąpienia ze względu na swoje właściwości użytkowe i estetyczne. By uzyskać efekt, który zadowoli inwestora i przyniesie satysfakcję wykonawcy stosujmy narzędzia omówione w tym artykule.


[ Powrót na górę strony ]