Maszyny oraz narzędzia do demontażu i instalacji podłoża

By coś zbudować najpierw należy to coś zburzyć. Ten truizm doskonale charakteryzuje firmy posadzkarskie, które przystępując do prac związanych z położeniem posadzki najczęściej spotykają się z już wykonanym podłożem i istniejącą posadzką, którą mają zastąpić nową. W przypadku większych powierzchni zerwanie starej posadzki odbywa się przy użyciu urządzeń mechanicznych. Urządzenia do usuwania starych podłóg nazywają się zrywaczami zwanymi także stripperami. Są to maszyny przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach i dzięki zastosowaniu różnych rodzajów ostrzy radzą sobie w zasadzie ze wszystkimi starymi posadzkami od drewnianych począwszy, poprzez gumę, linoleum, PCV, a na sztucznych żywicach i resztkach tynków, zapraw kończąc. Idealnie się sprawdzają w halach przemysłowych, sportowych lub obiektach handlowych.Strato Mobil
Ride-on-Mobil


Dobry zrywacz (stripper) powinien się charakteryzować:

 • własnym napędem i zasilaniem 230 V (by pracować cicho i bez wydzielania szkodliwych spalin)
 • dużą wydajnością zrywania (od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kw. na godz.)
 • mimo dużego ciężaru własnego łatwością w transporcie (np. poprzez modułową budowę i możliwość montowania dodatkowych obciążników, wymiarami pozwalającymi na transport windą osobową)
 • możliwością zastosowania różnych ostrzy i dodatkowych akcesoriów

Pomocnymi przy „niszczeniu” starych powierzchni są frezarki. Ich zadaniem jest usuwanie starych powłok, frezowanie, czyszczenie powierzchni i nadanie jej szorstkości tak potrzebnej przy nakładaniu klejów lub innych mas łączących. Frezarki podłogowe (np. TR 200 i TR 215) charakteryzują się płynną regulacją wysokości frezowania, możliwością podłączenia odkurzacza przemysłowego (ograniczenie pylenia), wydajnością frezowania od 10 do 70 m kw./godz. w zależności od szerokości i głębokości frezu. Najczęściej stosowane szerokości robocze to: 200 mm, 250 mm i 320 mm.


Frezarka TR 215
Bębny z lamelami

Szczególne znaczenie w pracach posadzkarskich spełnia maszyna jednotarczowa. Jej zastosowalność jest nie do przecenienia. Jest to podstawowa maszyna każdej firmy posadzkarskiej. Wyposażona w odpowiednie tarcze i akcesoria może: zdzierać resztki klejów, tynków, szlifować jastrychy zwykłe i anhydrytowe, masy szpachlowe, polerować posadzki i je doczyszczać (jako szorowarka).
JANSER posiada w ofercie pełną ich paletę, począwszy od COLUMBUS 135 SH, poprzez 145, 155, aż po najnowszą SPEEDTRONIC ze zmienną i płynnie regulowaną liczbą obrotów.


Czym winna charakteryzować się dobra "jednotarczówka" dla posadzkarza?

 • przekładnią z kołami zębatymi (przekładnia pasowa jest mniej wytrzymała i może nie wytrzymać ekstremalnych warunków pracy oraz ciężkich tarcz z nakładkami lub kamieniami do zdzierania)
 • mocą od 1200 do 2200 W
 • szerokością pracy od 375 do 410 mm
 • obrotami na poziomie od 140 do 180/min
 • możliwością zamontowania systemu odsysania
 • wagą około 50 kg - pozwalającą z jednej strony na stabilność pracy, a z drugiej stwarzającą możliwość łatwego transportu
 • metalowym korpusemColumbus 135 SH
Columbus 145 SH
Columbus 155 S
Talerze, tarcze szlifujące


Podstawowymi tarczami stosowanymi przy "jednotarczówkach" są: uniwersalne, filcowe, względnie talerze nośne. Pozwalają one na zamocowanie papierów ściernych, siatek i mat szlifujących, padów.
Do bardziej ekstremalnych prac używamy tarcz z kamieniami wymiennymi, metalowych tarcz ściernych z rozsianymi hartowanymi odłamkami (o różnych ziarnistościach), tarcz zdzierających, frezujących, względnie tarcz z elementami diamentowymi lub frezami pokrytymi powłoką tytanową.

Obecnie coraz popularniejsze stają się "jednotarczówki" ze zmienną i płynną regulacją obrotów w zakresie od 0 do 500 obr/min. Reprezentantem JANSER w tej kategorii jest wspomniany COLUMBUS Speedtronic z płynną regulacją obrotów w zakresie od 80 do 400 obr/min.
Furorę na rynku zaczynają "robić" trójtarczowe maszyny do szlifowania TRI-VARO. Spectrum działania tej maszyny jest bardzo szerokie. Maszyna ta, w zależności od zastosowanych tarcz i materiałów eksploatacyjnych może: usuwać resztki klejów i starych mas szpachlowych, likwidować uskoki, szlifować beton i jastrych, wykonać szlif międzywarstwowy i końcowy w pracach parkieciarskich. TRI-VARO posiada płynną regulację obrotów w zakresie od 350 do 1350 obr/min. Bardzo łatwo można ją złożyć przez co jej transport nie nastręcza kłopotów.

Tri Varo


Prace polegające na przygotowaniu podłoża oraz układaniu posadzek powodują powstawanie pyłów budowlanych szczególnie szkodliwych dla zdrowia. Poza tym struktura pyłów sprawia, że ich usuwanie w trakcie pracy wymaga zastosowania specjalnego systemu odsysania i pochłaniania. Urządzeniami służącymi do odsysania pyłów są specjalne odkurzacze przemysłowe, które mogą być wykorzystane także do punktowego zbierania pyłów, np. przy frezarkach, jak i usuwania pyłów drzewnych. Odkurzacze JANVAC, DUSTCONTROL w czasie przeprowadzonych testów w zakresie odsysania dowiodły bardzo wysokiej wydajności filtrów, bo pochłaniały 99,999% pyłów o powierzchni większej niż 0,3 mikrometra. Silniki wysokiej mocy 1200 W lub 2400 W (w modelu większym) umożliwiają skuteczne odsysanie, a samoczyszczący filtr kanałowy powlekany teflonem gwarantuje wysoki przepływ powietrza. Maszyny mają oczywiście bardzo zwrotny system jezdny i mogą być podłączone do różnych maszyn np. jednotarczowych, frezarek, szlifierek.Multi Vac
Odkurzacz Janvac Odkurzacz Dustcontrol


Maksymalnie dokładne oczyszczenie obrabianej powierzchni jest możliwe tylko poprzez zastosowanie powyższego systemu odsysania, w którym kluczową rolę spełnia jeden z wyżej wymienionych odkurzaczy (lub podobny). Niestety bardzo często używa się jeszcze do tych prac zwykłych odkurzaczy "sucho - mokro", nie posiadających odpowiedniego rodzaju filtrów.

Właściwe przygotowanie masz szpachlowych, jastrychów, zapraw klejowych czy też żywic epoksydowych wymaga wymieszania - aby uzyskać dobry efekt należy użyć dobrego mieszadła. Przy dużych pracach lub większych ilościach wymagających wymieszania stosuje się mieszacze ze stojakiem lub stacje mieszalnicze, w skład których wchodzi stojak-wózek, pojemnik ze spustem (30 - 60 litrów) oraz mieszacz. Mieszanie mniejszych ilości masy możliwe jest w oparciu o sam mieszacz zaopatrzony w odpowiednie mieszadło i pojemnik.
Profesjonalne mieszacze charakteryzują się:

 • dużą mocą od 950 do 1500 W
 • ergonomicznym uchwytem z bezpiecznym wyłącznikiem prądu
 • płynną regulacją obrotów lub systemem dwubiegowym
 • szybkością do 700 obr/min
 • możliwością stosowania różnych mieszadeł
 • wagą nie przekraczającą 7 kg
 • przystosowaniem do montowania na statywie

Występują także mieszacze podwójne. Są one wyposażone w dwa mieszadła obracające się w przeciwnych kierunkach. Dzięki możliwości zmiany kierunku obracania mieszadeł, ciężkie materiały są dokładnie wymieszane, a materiały płynne rozpryskują się. Ten rodzaj mieszacza idealnie nadaje się do mieszania tynku, betonu, mas cementowych oraz żywic. Poleca się go także do mas trudno mieszających się oraz materiałów szybkowiążących.Mieszacz CX10 Mieszacz podwójny Stacja mieszalnicza Mieszacz ze stojakiem


Na zakończenie kilka słów na temat akcesoriów do obróbki podłoża. Najczęściej są to szpachelki do nakładania kleju, wyrównywania wysokości, rakle oraz kielnie, skrobaki, wałki odpowietrzające, wałki do nanoszenia powłok. Cechą wspólną tych narzędzi musi być ich wysoka jakość, precyzyjne wykonanie. Ważnym jest także, by np. przy raklach była możliwość regulacji głębokości zębów, a przy szpachelkach możliwość wymieniania wkładów ząbkowanych.

Skrobaków używamy do usuwania resztek klejów. Są one uzupełnieniem mechanicznych zrywaczy w miejscach trudno dostępnych.Rakla Wymienna szpachelka do kleju
Skrobak ręczny
Skrobak podłogowy


Uzupełnieniem akcesoriów są: odzież robocza, różnego rodzaju ochraniacze, nakolanniki, nakładki ochronne na obuwie, itp.


[ Powrót na górę strony ]