Akcesoria używane w układaniu podłóg i posadzek

Odzież roboczo - ochronna

Ubiór posadzkarza to najczęściej kombinezon. Winien on w maksymalny sposób ułatwiać pracę (w dużej części wykonywanej w pozycji „na kolanach”), a także pozwalać przechować tak potrzebne akcesoria jak np. miara składana, taśma miernicza ,nóż, drobne narzędzia, dokumenty. Dobrze zaprojektowany kombinezon to taki, w którym prawie wszędzie są różnego rodzaju kieszenie.

Kombinezon roboczy dla posadzkarza

Na klatce piersiowej najlepiej dwie wpuszczane kieszenie, w których można przechowywać dokumenty, portfel, także dodatkowa kieszonka na telefon komórkowy. Na jednej z nich mogą być umiejscowione szlufki na drobne narzędzia lub znaczniki (ołówki, długopisy). W przedniej części spodni powinny być umieszczone dwie duże ukośnie cięte kieszenie pozwalające na łatwe sięganie do nich. Przeznaczeniem bocznych niezbyt głębokich kieszonek jest przechowywanie np. noża i tradycyjnej calówki. Z tego krótkiego opisu wynika, że kombinezon posadzkarza to kieszenie, kieszenie i jeszcze raz kieszenie. Podobnie rzecz się ma ze spodniami, które muszą być także uzbrojone w odpowiednią choć zrozumiałe, że mniejszą niż w kombinezonie ich ilość. Kombinezon (także i spodnie) powinny posiadać na kolanach naszycia z bardzo odpornej na ścieranie tkaniny Cordury. Naszycia te z jednej strony są jednostronnie otwarte, by można w nie włożyć nakolanniki chroniące kolana

Nakolanniki Sposób wkładania nakolanników

Bardzo ważną częścią kombinezonu są jego plecy. Zastosowana na nich tkanina – Stretch musi być elastyczna, by nie krępować ruchów przy schylaniu się lub pracy na kolanach.

Posadzkarz w pozycji roboczej Posadzkarz w kurtce roboczej

Oprócz omówionych wyżej cech odzieży roboczej niezwykle ważny jest także dobór tkaniny z jakiej ją się wykonuje. Kombinezony najwyższej klasy są szyte z tkaniny Beaver® będącej kompozycją bawełny (50%) i poliamidu (50%). Posiada ona właściwości wodo i olejoodporne, a przewaga naturalnego włókna zapewnia użytkownikowi poczucie komfortu. Wykonany z dobrych tkanin strój roboczo-ochronny nie tylko stanowi zabezpieczenie, pomaga mieć pod ręką najpotrzebniejsze drobne przybory, narzędzia, świadczy także o profesjonalizmie firmy, jest jej wizytówką ze względu na możliwość umieszczenia znaku graficznego w formie nadruku lub haftu.

Ochraniacze – sprzęt ochrony pracy

Nawet najlepszy kombinezon nie spełnia wszystkich funkcji ochronnych. To zadanie dla różnego rodzaju ochraniaczy szczególnie zabezpieczających stawy kolanowe, ręce, kręgosłup oraz wzrok i słuch. Dużo takiego sprzętu znajdziemy w sklepach z artykułami BHP, niestety ich jakość, ergonomia, trwałość pozostawiają wiele do życzenia. Proponujemy poniżej przegląd profesjonalnych ochraniaczy szczególnie polecanych posadzkarzom.

Pas wzmacniający plecy

Zawód posadzkarza wiąże się z koniecznością częstego transportowania maszyn, które jak np. jednotarczówka lub cykliniarka nie należą do lekkich. Co prawda producenci coraz częściej przewidują możliwość ich demontażu, rozebrania na kilka części, ale nie oznacza to, że maszyna „sama się wniesie” na teren budowy. Pół biedy, kiedy transport odbywa się na jednym – zerowym poziomie. Jeśli jednak operacja wymaga częstego pokonywania pięter warto zadbać o kręgosłup, stosując specjalny pas wzmacniający plecy. Jest on wykonany z elastycznego materiału gwarantującego pełną swobodę ruchów, tym bardziej, że jest oferowany w rozmiarach M – XXL pozwalającymi dobrać właściwy dla siebie. Newralgiczną i narażoną na największe obciążenia częścią ciała posadzkarza są kolana. To przecież klęcząc przycina się wykładziny, frezuje, nakłada oleje, itd. Prostą ochroną mogą być nakolanniki wykonane z elastycznej pianki wsuwane w ubranie robocze, natomiast bardziej wyrafinowane i zapewniające skuteczniejsze zabezpieczenie są ochraniacze kolanowe. Mogą one występować w wersji lekarskiej, dzięki specjalnej konstrukcji chronią ścięgna i rzepkę kolanową poprzez równomierne rozłożenie napięcia na całą nogę. Szczególnie warte polecenia są ochraniacze „PATELLA T” i GEL™. Te pierwsze zalecane tym wszystkim, którzy cierpią na dolegliwości zwyrodnieniowe, są one sprawdzone ortopedycznie. Drugie z kolei pokryte są odporną na ścieranie powłoką nylonową, grubymi wkładkami oraz oryginalnym systemem zapinania „AltalLok™” umożliwiającym lekkie obracanie się i przesuwanie.

Ochraniacze na kolana wersja lekarska Ochraniacze ortopedyczne na kolana - Patella Ochraniacze na kolana z nakładką plastikową Ochraniacze na kolana Proline Gel

Szczególne znaczenie w ochronie zdrowia posadzkarzy zajmuje sprzęt chroniący uszy. Używane w codziennej pracy maszyny np. szlifierki, maszyny jednotarczowe zaopatrzone w agresywne tarcze czy też mechaniczne zrywacze (strippery) nie należą do urządzeń cichych. Do ochrony słuchu służą słuchawki lub zatyczki ochronne. Te pierwsze są urządzeniami wielokrotnego użytku, mogą posiadać wmontowane radio z ogranicznikiem hałasu do 82 dB oraz system regulacji wysokości z możliwością obracania. Zatyczki są bardzo prostym urządzeniem jednorazowego użytku charakteryzują się wysoką zdolnością izolacyjną (SNR = 34 dB). Łatwo dostosowują się do każdego przewodu słuchowego wykonane z b. delikatnego materiału nie uciskając go.

Słuchawki ochronne z pałąkiem metalowym Słuchawki ochronne z wmontowanym radiem Zatyczki jednorazowe

Ręce to kolejna część ciała narażona na uszkodzenia ze względu na konieczność przenoszenia, przesuwania maszyn, materiałów posiadających często ostre wykończenia lub powierzchnie bardzo uciążliwe w transporcie np. ciężkie tarcze do maszyn jednotarczowych. Wręcz trudno wyobrazić sobie by nie były one chronione, tym bardziej, że asortyment rękawic ochronnych ogólnie dostępnych jest bardzo duży od zwykłych z wzmocnieniami ze skóry, poprzez specjalne rękawice z odkrytymi palcami typu FEELING ułatwiającymi chwytanie przedmiotów aż po np. model AKTION przeznaczony do ciężkich prac z wkładkami żelowymi.

Rękawice ochronne model FEELING Rękawice ochronne model AKTION

By przegląd sprzętu stał się kompletny nie sposób nie wspomnieć o ochronie oczu i zabezpieczeniu przed pyłem. W tym pierwszym przypadku najlepiej stosować uniwersalne okulary ochronne z możliwością regulowania długości i nachylenia oprawek. Stanowią one dobre zabezpieczenie przed rozpryskującymi się materiałami. Do ochrony przed pyłami służą maski ochronne. Mogą to być bardzo proste, jednorazowego użytku maski np. model 2495 ze stopniem ochrony FFP2D lub bardziej wyrafinowane np. model 3505 z ochroną FFP3SD z zaworem chroniącym skutecznie przed pyłami rakotwórczymi z twardego drewna. Ten typ maski perfekcyjnie przylega do krawędzi w okolicach nosa i jest urządzeniem wielokrotnego stosowania.

Maska ochronna model 2495 Maska ochronna model 3505

Podnośniki, przyssawki, pomoc przy dźwiganiu

W wielu sytuacjach należy przenieść elementy podłogi z jednego miejsca na drugie, lub osadzić w innym przygotowanym do tego miejscu. Użyteczne okazują się w tym przypadku podnośniki i przyssawki. Do przenoszenia elementów podłogi z wierzchnią warstwą dywanową stosuje się podnośniki z kolcami, do transportu elementów podłogi z gładką warstwą powierzchni np. linoleum. PCV, płytki ceramiczne – przyssawki. Do transportu paneli i poprawek przy układaniu sprawdzają się przyssawki podwójne.

Podnośnik do przenoszenia elementów podłogi Przyssawka do podnoszenia i przenoszenia elementów podłogi Przyssawka podwójna do transportu paneli i do poprawek przy układaniu

Zszywacze

Bardzo przydatnym akcesorium ułatwiającym prace przy różnych pracach wykończeniowych okazują się zszywacze. Umożliwiają one niewidoczne wpuszczanie bolców przy mocowaniu listew cokołowych, mocowanie napinanych wykładzin a także tapicerowanie. Aktualnie występują trzy rodzaje zszywaczy mechanicznych: elektryczne, gazowe i ciśnieniowe, z czego szczególnie warte polecenia są dwa pierwsze. (Ten ostatni rodzaj wy-maga dodatkowo kompresora). Pracują one bez wibracji, używa się do nich klamer lub bolców o różnych długościach w zależności od potrzeb.

Zszywacz MET Zszywacz IMPULSE

Bardzo efektywny w pracy zszywacz IMPULS IM 200 F18 jest urządzeniem bez przeszkadzających w pracy - węża i przewodu. Łatwo można w nim wyregulować głębokość „strzału”, który następuje po dotknięciu spustu. Ładunek gazowy (podawany z zintegrowanej butli wystarczającej na 1000 strzałów) wpycha bolec długości od 16 mm do 50 mm w prawie każdą powierzchnię począwszy od listew przypodłogowych poprzez meble tapicerowane, aż po ściany z betonu. Zszywacze wydają być dzisiaj już niezastąpionym akcesorium dla instalatorów podłóg, stolarzy, malarzy organizatorów stoisk targowych itp.

Ochrona podłóg i posadzek

Ważna kwestią w trakcie prac posadzkarskich i po ich zakończeniu jest właściwe zabezpieczenie nowo położonej (lub układanej) powierzchni przed uszkodzeniami lub zabrudzeniami. Pomocne mogą się w tym okazać nakładki ochronne na obuwie. Praktyczne, łatwe w użyciu nakładane na obuwie umożliwiają wejście na każdy rodzaj nowo wykonanego podłogi lub posadzki bez obawy, że zostanie ona uszkodzona lub zabrudzona. Specjalne tworzywo w nich zastosowane powoduje, że nie przyklejają się one do nie do końca wyschniętego lakieru lub oleju, są chłonne, a dodatkowo chronią przed poślizgiem. Inną możliwość zabezpieczenia (ale tylko wykładzin dywanowych) stwarza specjalna folia ochronna COVERTAC. Rozkłada się ją przy pomocy rolki do nakładania. Jej zaletą jest to, że może pozostawać ona na powierzchni wykładziny nawet dwa tygodnie, jest samoprzylepna i nie pozostawia resztek po oderwaniu. Sporym problemem dla użytkowników w biurach, czy wreszcie tam gdzie znajdują się stanowiska z komputerami lub biurkami jest możliwość uszkodzenia posadzki powodowana przesuwanym krzesłem lub fotelem na kółkach. Powstałe na skutek częstych przesuwów krzesła lub fotela zarysowania mogą już w krótkim czasie uszkodzić na trwale parkiet, wykładzinę. By temu zapobiec warto w takich miejscach zabezpieczyć posadzkę specjalną matą podłogową wykonaną z poliwęglanu. Maty typu CLEAR-ROLL i CLEAR-GRIP są odporne na promienie UV, w 100% możliwe do przetworzenia (recyklingu), występują w czterech kształtach i siedmiu rozmiarach. Od 120x90 cm do 120x142 cm.

Kształty i rozmiary mat podłogowych

Kształty i rozmiary mat CLEAR–ROLL posiada wysokość 2,0 mm i jest przeznaczona do twardych i gładkich posadzek takich jak np. laminat, parkiet, korek, marmur, PCV itp. Spodnia powłoka antypośligowa zapewnia wysoką przyczepność do podłoża bez jego uszkadzania. CLEAR–GRIP o wysokości 2,5 mm to mata idealna do zabezpieczenia dywanów i wykładzin dywanowych. Miękkie wypustki zapewniają przyczepność do powierzchni bez naruszenia ich struktury. O wysokiej klasie tych mat świadczy gwarancja udzielana na 10 lat użytkowania. Tak jak powiedzieliśmy w słowie wstępnym, bez akcesoriów obejdziemy się tworząc podłogę, posadzkę lub ją zabezpieczając. Warto jednak z nich korzystać. Sprawią, że nasza praca będzie łatwiejsza, a stosując niektóre z nich ochronimy to co najdroższe – własne zdrowie.


[ Powrót na górę strony ]